Ayasofyada 557 yıl aradan sonra 17 Eylülde yapılması kararlaştırılan ayin için Selanikte basın açıklması yapıldı

Dünya Ayasofya Cemaati Başkanı Kris Spiru ile Selanik Mitropoliti Antimos Selanikte bugün düzenledikleri basın toplantısında, ıanç, sevgi ve ümidin kutsallığının simgesi Sofia yortusu günü olan 17 Eylül 2010 ıstanbul Ayasofya kilisesinde ayin yapacaklarını açıkladılar.

Basın toplantısında, sayıları on binleri bulduğu iddia edilen Dünya Ayasofya Cemaati üyeleri 557 aradan sonra 17 Eylülde ayine katılmak için ıstanbulda olacakları da belirtilirken, kararlarının uygulanması için Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdogana da taleplerini yazılı olarak ilettiklerini belirttiler.

Cemaat tarafından Yunanistan da ve yurt dışında yaşayan üyelerinin katılımıyla 23 Mayıs Pazar günü Selanik Sofia kilisesinde bir ayin de düzenlenecek.

Basın toplantısına katılan bir gazetecinin, "Girişiminiz için Yunan Dışişleri Bakanını bilgilendirdiniz mi?" sorusuna Kris ıspiru, "Siyasi bir girişim değildir, zaten Cemaatin merkezide Amerika Birlieşik Devletlerinde dir" cevabını verdi.

Ayrıca Kris Spiru, "Hiçbir hükümetin dini mabeetlerin kullanımı konusunda, din adamlarının tayinleri ve atamalarında ayrıca din adamlarının kılık ve kıyafetlerine müdahale etme yetkisi yoktur" dedi.

Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütü olan Dünya Ayasofya Cemaati 2005 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde kuruldu. Cemaatin amacı Ayasofya kilisesinin yeniden ibadete açılması. Cemaatin üyeleri arasında Hristiyan Ortodoksların yanısıra çeşitli din ve mezheplerdende üyelerin bulunduğu iddia ediliyor.